يکشنبه ٢٨ دی ١٣٩٩  -  
صفحه اصلی
نقشه سایت
ورود کاربران
تماس با ما
اخبار > رکورد تولید در گروه ملی صنعتی فولاد ایران شکسته شد


نسخه چاپي    ارسال به دوست

رکورد تولید در گروه ملی صنعتی فولاد ایران شکسته شد

مدیرعامل گروه ملی صنعتی فولاد ایران با بیان "برای اولین بار بعد از ۵۵سال توانستیم از ظرفیت واحدهای لوله‌سازی در جهت تولید لوله‌های جریانیِ صنعت نفت استفاده کنیم"، گفت: هفتۀ آینده اولین قرارداد منعقد و کشور در تأمین این نوع محصول بی‌نیاز می‌شود.

 به گزارش پرس بانک، نادر جعفر یوسفی در گفت‌وگوی تفصیلی با  خبرگزاری تسنیم، با اشاره به اینکه شرکت گروه ملی صنعتی فولاد ایران در سال 1342 به عنوان‌نخستین کارخانه نورد فولاد کشور به‌منظور تولید انواع میلگرد آجدار و نبشی در شهر اهواز تأسیس و در سال 46 راه‌اندازی شده است،  اظهار داشت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1363 این مجموعه صنعتی به نام گروه ملی صنعتی فولاد ایران نام‌گذاری شد و از ابتدای سال 75 براساس صورت‌جلسه مجمع عمومی فوق‌العاده فولاد خوزستان و تصویب مجامع عمومی فوق‌العاده شرکتهای ادغام‌شونده، شرکت گروه ملی صنعتی فولاد ایران، مجمع فولاد اهواز و شرکت نورد کاویان تحت عنوان فولاد خوزستان متمرکز و تحت نظر مدیریت واحد تا پایان سال 79 اداره شدند.

وی افزود: از ابتدای سال 1380 این شرکت از فولاد خوزستان منفک شد و به فعالیت‌های تولیدی و بازرگانی خود به‌صورت مستقل ادامه داده است. براساس آمار در آبان 88 معادل 95.2 درصد از سهام شرکت ملی صنعتی فولاد ایران از طریق مزایده به شرکت توسعه سرمایه‌گذاری امیرمنصور آریا واگذار و در اردیبهشت ماه 96 حدود 68.09 درصد از شرکت امیرمنصور آریا به بانک ملی ایران واگذار شده است.

یوسفی با بیان اینکه این مجموعه در سال گذشته 220 هزار تن تولید داشته است، افزود: در 4ماهه امسال با وجود تعدادی از مشکلات  160 هزار تن تولید داشته‌ایم که این رقم نشان از آن دارد سرعت این واحد تولیدی افزایش یافته است و به‌راحتی به اهداف میزان تولید خود دست پیدا خواهیم کرد. در سال آینده هم می‌خواهیم طی سه سال به ظرفیت 119 هزار تن برسیم.

*جزئیات فروش سهام شرکت ملی صنعتی فولاد ایران

مدیرعامل گروه ملی صنعتی فولاد ایران به ارائه توضیحاتی در مورد خرید سهم 68 درصدی شرکت ملی صنعتی فولاد ایران توسط بانک ملی  پرداخت و گفت: بابت مطالبات دولت از مجموعه امیرمنصور آریا، 27 درصد سهام به اموال تملیکی بانک‌ها انتقال و 5 درصد سهام ترجیحی به کارکنان تعلق پیدا کرد به نوعی عملاً 69 درصد بانک ملی، 27 درصد اموال تملیکی بانک‌ها که متعلق به دولت است در قالب مطالبات دولت از مجموعه امیرمنصور آریا و 5 درصد سهام ترجیحی کسب شد.

وی در پاسخ به این پرسش که گروه ملی فولاد را اگر بخواهیم به لحاظ شاخص عملکردی در دوره‌های مختلف تقسیم‌بندی کنیم دوره‌ اوج آن چه زمانی بوده است؟ گفت: تقریباً می‌‌توان گفت دوران اوج این شرکت انتهای زمان مجموعه امیرمنصور آریا بود. بعد از سال 90 تقریباً تا سال 95 همینطور تنزل پیدا کرد یعنی تولیدات از 1600 هزار تن در سال کاهش و سال 97 تقریباً‌ کل تولید این مجموعه به 98 هزار تن رسید.

یوسفی در خصوص کارخانه های زیرمجموعه این واحد تولیدی افزود: این مجموعه عملاً از چند کارخانه تشکیل شده است که یکی از این کارخانجات در تولید انواع میلگرد ساده و آجدار فعالیت می کند. واحد کوثر ظرفیت اسمی 550 هزار تن تولید در سال را دارد. واحد تولیدی دیگر در بخش انواع میلگرد آجدار و ساده فعالیت می‌کند که ظرفیت آن هم بالغ بر 410 هزار تن است. علاوه بر این بخش تیرآهن هم ظرفیت تقریباً 380 هزار تن در سال دارد. یک بخش دیگر هم بخش لوله‌سازی است که در آن لوله‌های بدون دَرز یا مانیسمان زیر 6 اینچ تولید می شود و باید تأکید کنم ما تنها تولیدکنندۀ لولۀ بدون درز یا مانیسمان در کشور هستیم و ظرفیت این واحد 90 هزار تن است، جمعاً چیزی بالغ بر 1 میلیون و 435 هزار تن ظرفیت تولید محصولات نوردی در این مجموعه وجود دارد که به همراه یک واحد فولادسازی ظرفیت اسمی 430 هزار تن انواع شمش فولادی در این این مجموعه فراهم شده است.

این تولیدکننده در رابطه با فعال بودن ظرفیت واحدهای تولیدی زیر مجموعه خود گفت: از سال 97 با کمکی که بانک ملی در تامین سرمایه در گردش  و حقوق و دستمزد و تامین مواد اولیه جهت راه‌اندازی کارخانه انجام داد بعضی از بخش‌ها راه‌اندازی شد. البته روند به رشد این مجموعه باعث شد تا در نیمه دوم سال 98 تقریباً همۀ‌ خطوط فعال شوند. در حال حاضر هم همۀ بخش‌ها فعال هستند و ما اگر به صورت مستمر مواد اولیه را داشته باشیم می‌توانیم همۀ بخش‌ها را به صورت فعال نگه داشته و محصولات را به بازار عرضه کنیم.

وی در پاسخ به این پرسش که شما در بحث تولید در میان کارخانه‌های فولادی در جایگاه چند هستید، افزود: در حال حاضر ظرفیت اسمی ما تقریباً 15 درصد ظرفیت تولید محصولات نوردی کشور است به عبارتی یکی از بزرگترین شرکت‌های تولیدکنندۀ محصولات نوردی کشور هستیم.

*تولید لوله‌های جریانیِ برای صنعت نفت بعد از 55 سال

مدیرعامل گروه ملی صنعتی فولاد ایران در خصوص روند فعالیت این شرکت برای افزایش تولید، گفت: ما در کشورمان بالغ بر 85 میلیون نفرجمعیت دارد، از یک طرف نزدیک به 400 میلیون نفر هم در کشورهای اطراف هستند. بر همین اساس مهمترین مقوله ما دسترسی به بازار مصرف است، این یکی از مزایای مجموعه ما و شرکت‌های تولیدی دیگر است  که باید از  آن استفاده کنیم.

 وی تصریح کرد: ما برای اولین بعد از 55 سال توانستیم از ظرفیت واحدهای لوله‌سازی در جهت تولید لوله‌های جریانیِ صنعت نفت استفاده کنیم و لوله‌های جریانی مورد نیاز صنعت نفت را برای اولین بار داخل کشور تولید کنیم که این یکی از افتخارات مجموعه گروه ملی فولاد طی این چند ماه گذشته است. سال گذشته برای اولین بار توانستیم تجهیزات آن را نصب  و به بهره‌برداری برسانیم به نحوی که تست ضخامت‌سنجی کل لوله‌ها انجام و در نهایت به تاییدیه وزارت نفت برای تامین لوله‌های جریانی رسید و تقریباً هفتۀ آینده اولین قرارداد منعقد و  کشور را در تامین این نوع محصول بی‌نیاز می شود.

یوسفی در پاسخ به اینکه شما اولین فولادی هستید که با وزارت نفت تفاهنامه امضاء می‌کنید؟ گفت: شرکت‌های دیگر هم در بحث لوله‌های بالاتر از 6 اینچ با وزارت نفت قرارداد دارند اما محصول ما استراتژیک  است. در بخش لوله جریانی و هم لوله درون چاهی ما به عنوان تنها تولیدکنندۀ  در صنعت نفت پاسخگوی نیازهای صنعت نفت کشور خواهیم بود.

وی در خصوص روند تأمین مواد اولیه واحدهای تولیدی زیر مجموعه گروه ملی صنعتی فولاد ایران هم به ارائه توضیحاتی پرداخت و اظهارداشت:  نوردی‌ها از دو طریق می‌توانند شمش را خریداری کنند، شمشی که مورد تایید بورس کالا باشد یا مستقیماً به بورس کالا ورود می‌کنند یا بعضی از شرکت‌ها شبیه شرکت ما از خارج از بورس براساس تاییدیه‌ای که وزارت صمت می‌دهد می‌توانیم با تامین‌کننده به صورت مستقیم ارتباط برقرار و شمش موردنیاز را خریداری کنیم.

این تولید کننده اضافه کرد: در حال حاضر سهمیه‌ شمش ما  از 20 هزار تن به 60 هزار تن در ماه افزایش یافته است برهمین اساس برای خرید این میزان شمش نیاز به سرمایه در گردش داشتیم که بانک ملی به ما کمک کرد. هم اکنون 60 هزار تن در ماه شمش از فولاد خوزستان تامین و از بورس یا خارج از بورس خریداری می‌کنیم. البته هنوز به این 60 هزار تن نرسیده‌ایم دلیلش این است که شرکت بعد از آن مشکلاتی که گریبانش را گرفت، بعضی از تجهیزات و ماشین‌آلاتش دچار فرسودگی شد که نیاز به قطعات و تعمیرات داشت.

  وی در ادامه این گفت وگو به فعالیت‌ها و دستاوردهای اخیر گروه ملی صنعتی فولاد ایران اشاره کرد و گفت: راه اندازی کوثر بخش یک میلگرد و کلاف بخش دو تیر آهن و فولاد سازی لوله سازی صنایع فلزی بعد از چهار سال وقفه در تولید، تولیدات شرکت گروه ملی فولاد ایران در سال 97 با 97878 تن به پایین‌ترین میزان طی 10 سال گذشته رسیده بود که با برنامه ریزی های صورت پذیرفته تامین منابع مالی تخصیص شمس و آهن اسفنجی تعمیر تجهیزات و ماشین آلات این رقم در سال 98 به  224556تن و در سال و در سه ماهه اول سال 99 به 122780 تن رسیده که  این روند رشد نویدبخش رسیدن تولیدات شرکت در پایان سال به نقطه اوج خود به نسبت به سال‌های گذشته خواهد بود.

*رکورد تولید در گروه ملی صنعتی فولاد ایران شکسته شد

یوسفی تصریح کرد: ثبت رکورد تولید 48120 محصول در اردیبهشت ماه امسال که از آذرماه 95 تاکنون بی‌سابقه است، ثبت رکورد تولید 55110 تن محصول در خرداد ماه 99 از مهرماه 94 تاکنون ، تولید میلگرد دوشاخ برای اولین بار در شرکت، تولید میلگرد 8 و 10 بعد از شاخ شدن کلاف در کارخانه صنایع فلزی بعد از چهار سال از زمان توقف، تدوین سند برنامه ریزی استراتژیک شرکت برای اولین بار در شرکت، اخذ مصوبه هیئت مدیره بانک ملی ایران جهت افزایش سرمایه شرکت از دو هزار میلیارد ریال به 68 هزار میلیارد ریال به منظور اصلاح ساختار مالی شرکت و خروج از ماده 141 قانون تجارت، احیای اعتبار و اعتماد نزد تامین کنندگان مواد اولیه و قطعات شرکت و امکان خرید اعتباری پس از سالها و مختومه نمودن تعداد 9 فقره از مهمترین پرونده های قضایی به نفع شرکت از طریق مصالحه به صورت اقساط در چند مرحله و اخذ تخفیف به مبلغ بیش از 16 میلیارد ریال مختومه گردیده از جمله دستاوردهای اخیر این واحد صنعتی به شمار می آید.

وی در رابطه با صادارت محصولات این واحد تولیدی گفت: شرکت ما یک شرکت خاص است چراکه به خاطر مشکلاتی که گریبان شرکت بود و  دلایل متعدد دیگر کارت بازرگانی نداریم مثلاً یک بدهی مالیاتی داشتیم باید آن را تعیین تکلیف می‌کردیم، بدهی سازمان تامین اجتماعی هم داشتیم که باید آن را هم تعیین تکلیف می‌کردیم و یک بدهی به گمرک داشتیم که خوشبختانه در سال گذشته موفق شدیم با اداره دارایی و سازمان امور مالیاتی به جمع‌بندی رسیده و بدهی‌هایمان را به صورت بدهی‌های گذشته با جرایم نزدیک 500 میلیارد تومان بود را براساس تمهیداتی که وزارت اقتصاد داشت و همکاری‌ای که سازمان امور مالیاتی استان انجام داد اصل بدهی‌مان را تقریباً به صورت 5 ساله تقسیط کردیم. همچنین با سازمان تامین اجتماعی هم توافقی داشتیم که کل بدهی‌های گذشته بالغ بر 200 میلیارد تومان بود را به صورت 5 ساله تقسیط کنند.

وی در خصوص بدهی های معوق این واحد تولیدی گفت: بدهی‌های معوق به همراه بدهی‌ها به بانک‌ها بالغ بر 2500 میلیارد تومان بود. یک بخشی از این بدهی به بانک ملی است که فکر می‌کنم بالغ بر 1350 میلیارد است، یک بخشی از آن برای بانک مسکن و صادرات است. اینها در قالب تسهیلاتی بودند که آن زمان سرمایه‌گذاری امیرمنصور آریا دریافت کرده بود که کماکان جزء بدهی‌های مجموعه است. البته 1300 میلیارد تومان اصل طلب در قالب سهام انتقال پیدا کرد.

*با افزایش سرمایه در شورای پول و اعتبار و سرمایه در گردش شرایط شرکت بهتر خواهد شد

وی اضافه کرد: از 2 میلیارد و 500 هزار تومان، شاید حدود 1700، 1800 میلیارد آن بدهی‌های بانکی است که در صددیم از محل مطالبات بانک ملی و از محل تجدید ارزیابی تقریباً از 200 میلیارد تومان به 6 هزار 800 میلیارد تومان افزایش سرمایه دهیم.  البته این موضوع با سه هدف انجام می شود نخست تعیین‌تکلیف مطالبات بانک ملی است. دوم ما برای اینکه بتوانیم از ظرفیت 60 هزار تن شمش‌مان استفاده کنیم و علاوه بر آن مواد اولیه برای واحد فولادسازی خریداری کنیم نیاز به سرمایه در گردش داریم که در همین راستا با نگاه بخش خصوصی یک طرح تهیه کردیم. اگر موفق شویم هم افزایش سرمایه در شورای پول و اعتبار بانک مرکزی و هم سرمایه در گردش  را کسب کنیم  شرایط شرکت بهتر خواهد شد و  برای تامین مواد اولیه دیگر دچار مشکل مالی نخواهیم بود و از رکوردهای 55 هزار تنی به سمت 80 هزار تن به بالا می رسیم چراکه ظرفیت تولید این مجموعه تقریباً 120 ، 119 هزار تن به صورت ماهیانه است.

وی با بیان اینکه در بخش فولادسازی ماده اولیه ما آهن اسفنجی است، افزود: البته در بخش هایی از قراضه هم استفاده می کنیم. در فرآیند  تولید تقریباً با ضریب 15 به 85 ضایعات به اضافه آهن اسفنجی در کوره قوس الکتریکی ذوب شده و بعد ریخته‌گری می‌شود.  یک کار خوب دیگری که انجام داده ایم این است که وزارتخانه ماهیانه 20 هزار تن سهمیه آهن اسفنجی اختصاص داده که آن را از گلگهر می‌گیریم بر همین اساس گلگهر تامین‌کنندۀ آهن اسفنجی ما است.

 

 

شنبه ١١ مرداد ١٣٩٩

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
آگهی‌ها

قیمت سکه و ارز
نرخ ارز    ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
usd دلار آمريکا ۴۲,۰۰۰ eq
gbp پوند انگليس ۵۷,۴۸۹ up
chf فرانک سويس ۴۷,۴۱۵ up
sek کرون سوئد ۵,۰۹۸ up
nok کرون نروژ ۴,۹۸۷ up
dkk کرون دانمارک ۶,۸۹۶ up
inr روپيه هند ۵۷۵ up
aed درهم امارات ۱۱,۴۳۷ eq
kwd دينار کويت ۱۳۸,۴۹۷ up
pkr100 يکصد روپيه پاکستان ۲۶,۱۷۳ up
jpy100 یکصد ين ژاپن ۴۰,۵۳۷ up
hkd دلار هنگ کنگ ۵,۴۱۷ eq
omr ريال عمان ۱۰۹,۲۳۰ down
cad دلار کانادا ۳۳,۰۴۲ up
nzd دلار نيوزيلند ۳۰,۳۵۷ up
zar راند ۲,۷۶۴ up
try لير ترکيه ۵,۶۳۴ up
rub روبل روسيه ۵۷۲ up
qar ريال قطر ۱۱,۵۳۹ eq
iqd100 يکصد دينار عراق ۲,۸۷۵ up
syp لير سوريه ۸۲ eq
aud دلار استراليا ۳۲,۶۱۰ up
sar ريال سعودی ۱۱,۲۰۰ eq
bhd دينار بحرين ۱۱۱,۷۰۱ up
sgd دلار سنگاپور ۳۱,۷۴۴ up
bdt100 يکصد تاکای بنگلادش ۴۹,۵۴۶ up
lkr10 ده روپيه سريلانکا ۲,۲۱۱ down
mmk کيات ميانمار (برمه) ۳۲ eq
npr100 يکصد روپيه نپال ۳۵,۷۱۹ up
amd100 يکصد درام ارمنستان ۸,۰۱۹ down
lyd دينار ليبی ۹,۴۷۴ up
cny یوان چين ۶,۵۰۷ up
thb100 يکصد بات تايلند ۱۳۹,۹۱۱ up
myr رينگيت مالزی ۱۰,۳۸۲ up
krw1000 يک هزار وون کره جنوبی ۳۸,۳۶۲ up
jod دينار اردن ۵۹,۲۳۸ eq
eur یورو ۵۱,۳۰۲ up
kzt100 يکصد تنگه قزاقستان ۱۰,۰۱۹ up
gel لاری گرجستان ۱۲,۷۴۸ up
idr1000 يک هزار روپیه اندونزی ۲,۹۸۵ up
afn افغانی افغانستان ۵۴۵ up
byn روبل جديد بلاروس ۱۶,۳۳۵ up
azn منات آذربايجان ۲۴,۷۲۱ up
php100 يکصد پزوی فيليپين ۸۷,۴۰۵ up
tjs سومونی تاجيکستان ۳,۷۱۷ eq
vef بوليوار جديد ونزوئلا ۴,۲۰۶ eq
tmt منات جدید ترکمنستان ۱۱,۹۶۶ down
منبع : بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران